Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zapalenie pęcherza moczowego

Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego jest zakażenie bakteryjne. Stan zapalny powodują wysyłanie impulsu nerwowego który objawia się odczuwaniem nagłej potrzeby oddania moczu, nawet w przypadkach gdy pęcherz jest pusty. Jego oddawaniu często towarzyszy ból oraz pieczenie. W przypadku ciężkich zapaleń jego ilość jest często bardzo ograniczona, zwykle towarzyszy mu również domieszka krwi. Może również wystąpić niska gorączka i bóle nadbrzusza. Zdecydowanie większe prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego mają kobiety. Jest to związane z prawie pięciokrotnie krótszą niż u mężczyzn cewką moczową. Ponadto u kobiet jest ona umiejscowiona pomiędzy pochwą a odbytem a to również sprzyja powstawaniu zakażeń. Również zmiany hormonalne w okresie menopauzy mogą przyczynić się do wystąpienia stanu zapalnego. Stanom zapalnym sprzyjają także podrażnienia spowodowane reakcjami alergicznymi. Ich przyczyną może być stosowanie nadmiernie perfumowanych podpasek, środki plemnikobójcze oraz żele nawilżające.

Badanie diagnostyczne i leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Lekarz dokonuje rozpoznania na podstawie badania fizycznego oraz analizy moczu pod kątem obecnych w nim bakterii. Obecnie w handlu są również dostępne zestawy umożliwiając wykonanie w domu prostego testu na ich obecność. Oczywiście konieczne jest odwiedzenie lekarza w celu zidentyfikowania bakterii powodujących stan zapalny. Leczenie powinno się rozpocząć od wykonania posiewu moczu i sprawdzeniu wrażliwości na konkretne antybiotyki obecnych w nim bakterii. Zdarza się jednak, że w celu złagodzenia bólu pacjenta terapie rozpoczyna się już przed otrzymaniem wyników. Zazwyczaj w takich wypadkach podaje się sulfonamidyny, które mają szeroki zakres działania. Czas leczenia bywa różny. Czasem podaje się dużą dawkę leku podczas krótkiej, 7 – 10 dniowej terapii. Zakażenia nawrotowe leczy się zdecydowanie dłużej. Mimo ustąpienia objawów nie należy skracać ani przerywać leczenia (a zazwyczaj stan poprawi się już po kilku godzinach od jego rozpoczęcia). Kobietom u których infekcje często nawracają stosuje się co jakiś czas profilaktyczne kuracje antybiotykowe.

Inne metody leczenia zapalenia pęcherza moczowego

Metody alternatywne można stosować jako dodatek do kuracji podstawowej. Mogą one skrócić czas leczenia oraz złagodzić przebieg choroby. W tym celu często wykorzystuje się ziołolecznictwo. Szczególnie skuteczne i polecane są wyciągi ze skrzypu, , liści brzozy, czarnej porzeczki. Można również przyjmować gotowe preparaty dostępne w aptekach, na przykład urosept. Warto również skorzystać ze zdobyczy medycyny chińskiej i tybetańskiej, Sendu Nyikil, Aru 10 i innych. Skuteczną metodą jest również stosowanie homeopatii. Dobrze wykorzystać również hydroterapię. Ciepłe nasiadówki są w stanie złagodzić ból i pieczenie. Można je w łatwy sposób wykonywać w domu. Ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety ponieważ stosowanie antybiotyków prowadzi do niszczenia naturalnej flory bakteryjnej organizmu. Przez to mogą wystąpić grzybice pochwy oraz biegunki. Trzy razy dziennie powinno się przyjmować preparaty z Lactobacillus acidophilus lub bifidus. Zamiast tego można spożywać jogurty zawierające żywe kultury bakterii.

Samoleczenie i profilaktyka przy zapaleniach pęcherza moczowego

W celu uśmierzenia bólów pęcherza i przyspieszenia gojenia należy stosować się do kilku prostych wskazówek. Pozwoli to również uniknąć nawrotom choroby. Dziennie powinno się pic dużo płynów, około 8 do 10 szklanek. Dzięki temu pęcherz jest oczyszczany. Kofeina i alkohol drażnią układ moczowy dlatego powinno się ich unikać. Kobiety powinny przed stosunkiem oddać mocz i wypić szklankę wody. Używanie intymnych dezodorantów działa w sposób drażniący. Wskazane jest noszenie bawełnianej bielizny. Narządy moczowo-płciowe powinny być stale suche, z tego powodu nie należy przez dłuższy czas chodzić w wilgotnym stroju kąpielowym. Kapturek antykoncepcyjny powinien być dobrze dopasowany, można również pomyśleć o innej metodzie zapobiegania ciąży. Zamiast tamponów lepiej używać podpasek. By zmniejszyć prawdopodobieństwo przenoszenia bakterii z okolic odbytu powinno się zawsze pamiętać by podcierać się i podmywać w kierunku od przodu do tyłu. Warto pamiętać o tych kilku zasadach nawet jeśli dotychczas nie miało się problemów z zakażeniami układu moczowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*