Skuteczna profilaktyka przeciw zmarszczkom

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Chyba każda kobieta chciałaby być piękną i młodą jak najdłużej. Niestety wraz z upływem lat zachodzą negatywne zmiany w organizmie m. in. w skórze. Na szczęście współczesna medycyna wie jak przeciwdziałać niechcianym skutkom starzenia.

Jednym z czynników negatywnie wpływających na skórę są wolne rodniki. Te komórki, choć pomocne dla organizmu przy pracy makrofagów, są szkodliwe dla skóry ponieważ niszczą białko, a co za tym idzie, kolagen i elastynę. Promieniowanie UV i ozon przyśpieszają tylko ich działanie. Wolne rodniki sprzyjają wysychaniu skóry i powstawaniu zmarszczek. Zmniejszają także jej jędrność i przyśpieszają procesy starzenia. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do nowotworu.

Innym i niestety trudnym do wyeliminowania czynnikiem mającym wpływ na zmarszczki i skórę w ogóle jest nasz DNA. Jeżeli mamy dziedziczne skłonności do powstawania zmarszczek, to raczej ich nie unikniemy. Poza tym inne choroby, również genetycznie uwarunkowane, takie jak pękające naczynka mogą uszkadzać skórę. Jeszcze innym powodem uszkodzeń skóry są hormony. W okresie przekwitania dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej organizmu. Niestety u kobiet w znacznie większym stopniu zostaje zachwiana równowaga hormonalna niż u mężczyzn. Prowadzi to do nadmiernego rogowacenia naskórka a to z kolei wpływa na jego szorstkość.

A więc jak brzmi odpowiedź na kluczowe pytanie: jak zmniejszyć zmarszczki? Jest kilka sposobów na walkę z nimi, ale wbrew pozorom nie trzeba stosować żadnych leków, żeby się ich pozbyć. Wystarczy zdrowo się odżywiać. Dieta bogata w przeciwutleniacze pomaga niszczyć wolne rodniki. Osoby, które chcą zachować młody wygląd powinny również spożywać dużo owoców i warzyw, gdyż zawierają one flawonoidy pomocne w uszczelnianiu naczyń włosowatych i syntezie kolagenu. Zalecane jest picie ziołowych herbat, ponieważ wspomagają metabolizm. Zdrowym nawykiem jest również odżywianie się dietą zawierającą witaminy, oligoelementy oraz sole mineralne służące do ustabilizowania równowagi organizmu. Nie należy także zapominać o piciu dużych ilości wody, co najmniej 1,5 l dziennie.

Prócz diety niegłupim pomysłem jest odpoczynek. Brak snu i stres to prosta droga do uszkodzeń skóry, ponieważ to właśnie w trakcie snu skóra się regeneruje. Jego niedobór powoduje, że skóra nie może się odnowić a to z kolei niekorzystnie wpływa na jej kondycję. Inny sposób to używanie kosmetyków. Należy jednak sprawdzić, czy zawartość substancji czynnej w takim kosmetyku jest większa niż kilka procent. Kosmetyki powinny zawierać kolagen, kwas hialuronowy, mikroelementy, czyli innymi słowy substancje pomagające zatrzymać w skórze wilgoć oraz wspomagające podział komórkowy (czyli namnażanie się nowych komórek). Najlepiej, gdyby wspomagały syntezę białek, takich jak kolagen i elastyna. Samo to, że np. krem zawiera kolagen może nie pomóc na długo jeśli nie będzie wspierał jego syntezy.

Godnym uwagi jest również zażywanie witamin. Można to robić wszelkimi drogami: za pomocą wspomnianej wcześniej diety lub bezpośrednio poprzez zażywanie tabletek. Najważniejszymi witaminami wspomagającymi powstrzymywanie starzenia są A, E, C oraz witaminy z grupy B. Równie potrzebne do prawidłowego działania skóry są mikroelementy, koenzym Q10, lipidy oraz ceramidy. Te pierwsze – mikroelementy, to substancje występujące naturalnie w naszym organizmie, ale w małych, wręcz śladowych ilościach. Niestety są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, podobnie jest z koenzymem Q10. Wspomaga on pracę mitochondriów zwanych również mikrosiłowniami komórek. Na jego brak powinny zwrócić uwagę osoby, które przekroczyły 35 rok życia. Na przykładzie właśnie tego koenzymu doskonale widać, że nawet osoby w tak młodym wieku powinny o siebie zadbać.

Jaki z tego morał? Należy zacząć pielęgnację skóry jak najwcześniej a najlepiej dbać o nią przez cały czas, bo bez względu na to, czy mamy genetyczną skłonność do uszkodzeń skóry czy nie, odkładanie dbania o siebie na ostatnią chwilę i nawet przesadna pielęgnacja w podeszłym wieku nic nie da jeśli nie podejmiemy w młodości odpowiednich kroków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*