Rady dla chorych na hemofilię

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Choroby genetyczne to portal informacyjny. Poznaj z nami najbardziej powszechne jednostki chorobowe, szanse wyleczenia, rodzaje diagnozy i najczęstrze symptomy tych trudnych przypadłości.

Kiedy leczenie jest konieczne?

Drobne siniaki to skutek drobnych urazów, który najczęściej widoczny jest u dzieci, które cierpią na hemofilię. Nie stanowią one zagrożenia jeśli nie dotyczą okolic głowy. Jeśli jednak mamy do czynienia z siniakami na głowie to należy koniecznie udać się do lekarza czy pielęgniarki. Niewielkie skaleczenia lub zadrapania na skórze krwawią w podobnym stopniu jak u zdrowych ludzi. Nie są one niebezpieczne.

Głębokie rany krwawią z reguły dłużej niż u zdrowych osób, można je zatrzymać uciskając zranione miejsce. Krwawienia z nosa można również zatrzymać uciskając nos na około 5 minut. W przypadku gdy krwawienie jest mocne lub w ogóle nie jesteśmy w stanie go zatrzymać, należy koniecznie podać lek.

Ważne wskazówki dla chorych na hemofilię:

Nasza natychmiastowa reakcja na widok krwawienia może przyczynić się do jego złagodzenia skutków. Możemy zafundować sobie niższą dawkę bólu oraz zdecydowanie ograniczyć następstwa jakimi będą wszelakie uszkodzenia stawów, mięśni czy nawet innych organów. W tym celu także użyjesz znacznie mniejszej ilości leku wpływającego na krzepniecie.

Twoja aktywność fizyczna może pozytywnie wpłynąć na stan twoich mięśni, które będąc stale umacniane pomogą ci walczyć z dolegliwościami i samą chorobą. Warto jest zapytać swojego lekarza lub zasięgnąć rady rehabilitanta jakie ćwiczenia są wskazane.

Leki typu aspiryna mogą jeszcze dodatkowo nasilać krwawienie, ponieważ zawierają kwasy acetylosalicylowe! Poradź się lekarza, który z leków będzie dla ciebie odpowiedni i bezpieczny.

Specjalistyczne ośrodki zajmujące się leczeniem hemofilii i jego pracownicy powiedzą ci jak należy prawidłowo dbać o zdrowie.

Domięśniowe wstrzyknięcia mogą być przyczyną bardzo poważnych wylewów. Szczepienia, które są konieczne należy wykonywać tylko podskórnie. Wszelkie leki należy także przyjmować doustnie lub tylko dożylnie, bo są one bezpieczniejsze dla chorych na hemofilię.

Należy dmuchać na zimne więc warto unikać bolesnych zastrzyków i regularnie odwiedzać stomatologa. Zastrzyki mogą powodować krwawienia.

Światowa Organizacja Hemofilii oferuje międzynarodową kartę chorego na hemofilię. W specjalnych miejscach można także zaopatrzyć się w bransoletkę informacyjną lub wisiorki, które można zakładać na szyję.

Zachowaj zdrowy rozsądek – niewielkie rany czy skaleczenia nie stanowią zagrożenia – często wystarczy je tylko opatrzyć.

  1. Jeśli tylko zauważysz krwawienie – natychmiast podaj lek!
  2. Zaleca się dbać o kondycję fizyczną.
  3. Nie wolno pod żadnym pozorem zażywać leków, które w zawartości maja kwas acetylosalicylowy – należy do nich aspiryna!
  4. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u swojego lekarza!
  5. Nie wolno stosować wstrzyknięć domięśniowych!
  6. Należy dbać o swoje zęby!
  7. Noś przy sobie zawsze legitymację chorego na hemofilię.
  8. Warto nauczyć się samemu podawać sobie lek, dzięki czemu możesz zawsze i wszędzie samodzielnie kontrolować nagłe krwawienia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*