Plastry antykoncepcyjne – skuteczność

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wystarczy raz w tygodniu przykleić. Plastry antykoncepcyjne stanowią jeden z najwygodniejszych środków antykoncepcyjnych na rynku. Jakie mają zalety i wady, jak powinno się je stosować i jakie wywołują skutki uboczne?

Jak stosować plastry?

Kwadrat 4,5cm na 4,5cm, z zewnętrznej strony śliski, z wewnętrznej klejący. Po przyklejeniu do skóry wydziela odpowiednią ilość środków hormonalnych. Jest wygodniejszy niż codzienne przyjmowanie tabletek dwuskładnikowych. Plastry antykoncepcyjne przylepiamy do skóry tylko raz na tydzień. Czas stosowania hormonów jest taki sam, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych – 21 dni i 7 dni przerwy. Pierwszy plaster przyklejamy pierwszego dnia miesiączki, a potem po prostu zmieniamy je co tydzień. Plastry takie możemy przylepić w dowolne miejsce, najlepiej jednak na ramię, łopatkę, brzuch, czy pośladek – ważne by wybrać takie miejsce, w którym może on dobrze przylegać do skóry. Kiedy zmieniamy plaster, należy przykleić go w innym miejscu niż poprzednio. Nie wolno aplikować go na piersi.

Czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne?

Skuteczność takich plastrów wynosi 99%. Naturalnie nie dotyczy to sytuacji, gdy plastry są źle przyklejane (nie stykają się na całej powierzchni ze skórą) lub kiedy nie są wymieniane regularnie. Wraz ze wzrostem masy ciała kobiety stosującej plastry, zmniejsza się też ich skuteczność. Jeśli zdarzy się zapomnieć o zmianie tego środka, jego działanie antykoncepcyjne mimo to powinno utrzymywać się przez około 24 godziny. W przypadku, kiedy spóźnimy się z przyklejeniem pierwszego plastra po tygodniowej przerwie, musimy wspomóc się innymi środkami antykoncepcyjnymi przez następne 7 dni, gdyż skuteczność plastra może być zachwiana. Zaburzenia układu pokarmowego takie jak biegunka, czy wymioty nie mają żadnego wpływu na działanie środka antykoncepcyjnego.

Co zrobić, gdy plaster się odklei?

W przypadku odklejenia się plastra, należy dokleić plaster, jeśli powierzchnia klejąca na to pozwala. Jeśli plaster samoistnie się odkleja, trzeba zmienić go na inny (a następnie wymienić wówczas, gdy należałoby wymienić ten plaster, który się odkleił). Takie działanie jest pomocne, gdy zauważymy odklejenie plastra do 24 godzin, jeśli od czasu jego odlepienia minęło więcej czasu, musimy podjąć inne środki, by zabezpieczyć się przed ciążą. Prawdopodobieństwo częściowego odklejenia plastra jest niskie (3%), natomiast całościowego jeszcze niższe (2%). Plastry są tak skonstruowane, by nie odlepiały się w czasie kąpieli, w saunie, czy basenie.

Kiedy nie można stosować plastrów?

Istnieje szereg przeciwwskazań stosowania plastrów antykoncepcyjnych. Należą do nich: choroby wątroby, cukrzyca, zakrzepica żylna, migrena z aurą ogniskową, krwawienia z macicy o nieznanej przyczynie, a także rak piersi, endometrium oraz inny, który zależny jest od estrogenów. Stosować plastry bardzo ostrożnie powinny pacjentki o masie ciała powyżej 90kg i te, które chorują na choroby nerek.

Jakie skutki uboczne?

Stosowanie tej metody antykoncepcji niesie ze sobą ryzyko wystąpienia takich skutków ubocznych jak: nudności, zmęczenie, bóle piersi (przez 2 pierwsze miesiące stosowania), głowy, pleców, mięśni, brzucha. Mogą wystąpić objawy podobne do grypy i reakcje skórne w miejscu, gdzie nakleiliśmy plaster.

Plusy i minusy stosowania plastrów

Sporą zaletą stosowania plastrów antykoncepcyjnych jest naklejanie ich raz w tygodniu, nie zaś codziennie, jak w przypadku przyjmowania tabletek. Plaster pozwala, by hormony przenikały przez skórę bezpośrednio do krwi, co pozwala ominąć układ pokarmowy, w związku z czym choroby tego układu nie mają wpływu na skuteczność tej metody zapobiegania ciąży. Wadą stosowania plastrów Evra (dostępnych w Polsce) są podrażnienia skóry w miejscu przylepienia plastra, a także ich cena (plasuje się od 60 do 80zł za 3 plastry). Ponadto plastry te mogą okazać się nieskuteczne u kobiet otyłych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*