Co to jest nadżerka?

[Głosów:0    Średnia:0/5]
O nadżerce większość kobiet dowiaduje się podczas  zwykłego, rutynowego badania ginekologicznego. Czy diagnoza ta oznacza, że jesteśmy zagrożone poważną chorobą? Nadżerka może być, ale nie musi bardzo niebezpieczna.

Powszechnie termin nadżerka jest mocno nadużywany, określa się nim wszelkie zmiany na szyjce macicy, które objawiają się zaczerwieniem i mogą być wykryte podczas badania ginekologicznego. Niestety wielu lekarzy na podstawie wizualnego badania stawia błędną diagnozę i obiera niewłaściwe leczenie.

Pamiętaj!
Nadżerkę można stwierdzić tylko na podstawie badania wykonanego metodą kolposkopii. Nie zgadzaj się na leczenie "nadżerki" przed wykonaniem kolposkopii!


Kiedy nadżerka nie jest groźna?

Większość zmian definiowanych jako nadżerka to tzw. nadżerka rzekoma, czyli ektopia. Oznacza to, że część nabłonka płaskiego znajdującego się na szyjce macicy została zastąpiona przez nabłonek gruczołowy kanału szyjki. Jeżeli zmiana ta nie wywołuje żadnych stanów zapalnych oraz nie powoduje upławów to nie jest konieczne leczenie ektopii. Często ginekolodzy zalecają stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, aby uregulować cykl hormonalny.  Ektopia, czyli nadżerka rzekoma nie jest uważana za zmianę patologiczną i bardzo często dochodzi do jej samoistnego zaniku.

Jeżeli obecność zmian na szyjce macicy zwiększa wydzielanie śluzu  może to prowadzić do zmiany pH środowiska pochwy, co sprzyja infekcjom. Najprostszym sposobem kontrolowania stanu nadżerki jest regularne wykonywanie badania cytologicznego. Pozwoli ono określić czy nadżerka wymaga podjęcia leczenia. Wyjątkową ostrożność należy zachować, gdy nadżerka zostanie zainfekowana wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Istnieje wtedy ryzyko niekontrolowanego namnażania się zainfekowanych  komórek, co w wyjątkowych sytuacjach może prowadzić do rozwoju nowotworu.

Jak leczyć nadżerkę?

Po wykryciu nadżerki należy wykonać badania cytologiczne oraz kolposkopię. Po określeniu charakteru zmian, jakie zaszły w szyjce macicy można określić dalszą strategię leczenia. Jeżeli nadżerce towarzyszy stan zapalny to należy go zlikwidować w pierwszej kolejności przy zastosowaniu odpowiedniego  antybiotyku i globulek dopochwowych. 
Leczenie nadżerki trzeba przeprowadzać wyjątkowo delikatnie u kobiet młodych, które jeszcze nie rodziły. Wiele zabiegów może skutkować powstaniem blizny na szyjce macicy, co wywołuje w przyszłości komplikacje porodowe. 

Metody leczenia nadżerki:

  • Elektrokoagulacja (wypalanie) – groźnie brzmiąca nazwa, jednak sam zabieg oprócz delikatnego dyskomfortu jest praktycznie całkiem bezbolesny. Elektrokoagulacja polega na usunięciu zmienionych tkanek za pomocą iskry elektrycznej. Zabieg ten nie jest polecany dla młodych kobiet, ponieważ stwarza dużo ryzyko blizn na szyjce macicy, co może utrudniać zajście w ciążę lub poród. Sam proces gojenia trwa stosunkowo długo i towarzyszą mu obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu. 
  • Kriokoagulacja (wymrażanie) – działanie niskiej temperatury wywołuje martwicę tkanek nadżerki. Zabieg trwa tylko kilka minut, jednak często istnieje konieczność jego powtórzenia. Metoda polecana przez lekarzy, ponieważ jest mniej inwazyjna od elektrokoagulacji. Leczenie trwa ok. 2-6 tygodni i często towarzyszą mu obfite upławy (szczególnie w pierwszych dniach).
  • Metody chemiczne – miejsce zmienione chorobowo jest smarowane przez lekarza specjalną substancją chemiczną niszczącą chore tkanki. Leczenie trwa długo i konieczne jest kilkukrotne powtarzanie zabiegu. Metoda ta jest skuteczna tylko przy mało zaawansowanych nadżerkach. Stosuje się ją zwłaszcza u młodych kobiet. 
  • Fotokoagulacja – najnowocześniejsza metoda leczenia nadżerki polega na usunięciu chorych tkanek przy wykorzystaniu promieni podczerwonych. Zabieg trwa tylko kilka minut, a gojenie rany zaledwie 2 tygodnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*