Karmienie piersią – czy chroni przed atopowym zapaleniem skóry (wypryskiem dziecięcym)?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Największe dotychczas prowadzone badanie poświęcone wpływowi karmienia piersią na rozwój chorób alergicznych u dzieci niesie się głośnym echem w wielu cenionych czasopismach naukowych. Postulowane przez ostatnie lata, dobroczynne działanie pokarmu kobiecego (karmienia piersią) przez pierwsze 4-6 miesięcy życia dziecka na profilaktykę astmy lub wyprysku alergicznego nie zostało potwierdzone.

Badanie ISAAC (ang. The International Study of Asthma and Allergies in Childhood, międzynarodowe badanie obserwacyjne dotyczące występowania astmy i alergii u dzieci) objęło swoim zasięgiem ponad 50 tysięcy dzieci, w wieku 8-12 lat, pochodzących z ponad 20 krajów całego świata.
Druga faza tego badania miała na celu ocenę częstości występowania (rozpowszechnienia) oraz czynników ryzyka chorób alergicznych u dzieci oraz badanie różnic między populacjami pod tym względem.
Dane ankietowe przeanalizowano pod kątem jak długo dzieci były karmione piersią i jak często występowały objawy alergii w dzieciństwie.

W ankiecie zadano pytania dotyczące występowania swędzącej wysypki kiedykolwiek, w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

 • Czy występowała wysypka w zgięciach stawów (łokciowych, kolanowych), okolicach oczu, uszu?
 • Czy wysypka/swędzenie utrudniało sen (budzenie w nocy z powodu świądu)?.

Druga grupa pytań dotyczyła:

 • karmienia piersią (czy w ogóle dziecko było karmione piersią?)
 • długości karmienia wyłącznie piersią, bez innych pokarmów/soków
  (nigdy/
  < 2 miesięcy/
  2-4 miesiące/
  >6 miesięcy),
 • oraz długości karmienia piersią niezależnie od innych pokarmów/soków
  (<6 miesięcy/
  6-12 miesięcy/
  > 1 rok).

U wszystkich uczestniczących w badaniu dzieci wykonano również testy skórne w kierunku kilku rodzajów popularnych alergenów oraz zakazano stosowania leków antyalergicznych (min. na 5 dni przed badaniem).
Autorzy publikacji podkreślają, że nie znaleziono dowodów, iż wyłączne karmienie piersią przez 4 miesiące lub dłużej chroni przed wystąpieniem atopowego zapalenia skóry dzieci z krajów rozwiniętych lub rozwijających się.
Wynik ww. badania jest zgodny z przeglądem innych badań klinicznych na ten temat. Badacze sugerują, że należy również zaplanować badania naukowe, które powinny odpowiedzieć na pytanie jak i kiedy w trakcie karmienia piersią włączać pokarmy stałe.

Badanie ISAAC nie kwestionuje dobroczynnego działania karmienia naturalnego, lecz jest głosem w analizie wytycznych dotyczących czasu, w którym dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią (4 czy 6 miesięcy). Warto także podkreślić, że niepodważalna jest przewaga mleka kobiecego nad mieszankami sztucznymi w kontekście zmniejszenia ryzyka zakażeń układu pokarmowego u dzieci w krajach rozwijających się.

Opracowała:
Lek. med. Dorota Michałek,
Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny,
Klinika Pediatrii z poddziałem chorób dietozależnych,
ul. Działdowska 1, Warszawa

Na podstawie:
1. Flohr C et al. British Journal of Dermatology 2011; 165(6): 1280–1289.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*