Kategorie
Inne

Komunikacja miejska w Warszawie.

Warszawa jest miastem, które tętni życiem całą dobę. Mieszka tutaj mnóstwo studentów, ludzi pracujących, dzieci w wieku szkolnym. Z tego powodu ważna jest komunikacja miejsca, którą zdecydowanie łatwiej jest się poruszać niż samochodem. Szczególnie w centrum, gdzie korki są właściwe cały czas, a trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego coraz większe. Poza tym ceny paliw ciągle rosną a w korkach spędzimy tutaj większość czasu. Warto więc wybrać komunikację miejską, w skład której wchodzą autobusy miejskie, tramwaje, metro, pociągi SKM. Korzyści z jazdy komunikacją miejską są ogromne. Po pierwsze pomagamy chronić środowisko, ponieważ znaczna część autobusów na warszawskich drogach to hybrydy, po drugie oszczędzamy pieniądze. Mamy tutaj możliwość wykupienia biletu czasowego na kilkadziesiąt minut, ale również dobowego, trzydniowego i miesięcznego, czyli tzw. karty miejskiej. Ta opcja jest o tyle wygodna, że pozwala dojeżdżać do pracy w komfortowy sposób korzystając z wszystkich dostępnych środków transportu należących do komunikacji miejskiej. Z tego powodu nie straszne nam przesiadki. Możemy wybrać najdogodniejszą opcję dla nas, nawet jeśli wiąże się to ze skorzystaniem z metra, tramwaju i w końcu autobusu. Sieć połączeń jest bardzo dobrze rozwinięta, dzięki czemu dojedziemy nawet w najodleglejsze zakątki Warszawy, a część autobusów również ma kursy do miejscowości, które nie należą już do Warszawy, co zostało oznaczone jako druga strefa. Co prawda bilety są trochę droższe, ale nie są to ogromne różnice. Wszystkie potrzebne informacje począwszy od dokładnych rozkładów jazdy, poprzez możliwość wyszukania interesujących nas połączeń, aż do aktualnych informacjach o zmianach albo utrudnieniach znajdziemy na oficjalnej stronie ZTM. Korzystanie z niej znacznie ułatwia poruszanie się po Warszawie, szczególnie początkującym. Ważną informacją dla bojących się korków jest to, że dla autobusów komunikacji miejskiej zostały stworzone specjalne buspasy, którymi mogą poruszać się tylko pojazdy należące do ZTM-u i taksówki, co na pewno daje przewagę nad kierowcami w prywatnych samochodach. Jesteśmy po prostu szybciej na miejscu nawet w godzinach szczytu.

Ulgi w Warszawskiej Komunikacji Miejskiej.

Warto zaznaczyć, że warszawski ZTM oferuje darmowe przejazdy dzieciom do 7. roku życia ( na podstawie dokumentu ze zdjęciem, dzięki któremu można zweryfikować wiek) oraz osobom, które ukończyły 70.rok życia. Dzieci i młodzież do 16 roku życia i studenci do 26 roku życia mają 50% zniżkę, na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Również honorowi dawcy krwi i osoby niepełnosprawne są objęte zniżkami albo prawem do bezpłatnego przejazdu środkami komunikacji. Warto również pamiętać, że przewóz zwierząt i bagażu jest bezpłatny, co znacznie ułatwia podróżowanie.

Jak poruszać się nocą?

 Tak zwana komunikacja według rozkładu dziennego działa bardzo długo, bo ostatnie autobusy i tramwaje odjeżdżają po 23, a metro o północy ( w weekendy o 3.00), ale nie musimy rozpaczać, jeśli spóźnimy się na ostatni pojazd na rozkładzie dziennym, bo istnieją linie, które jeżdżą w nocy między 23.00 a 5.00 rano. Trasy tych autobusów zwykle są wydłużone, a każdy przystanek istnieje jako przystanek „na żądanie”, więc trzeba uważać, żeby nie przegapić swojego, ale jest to zdecydowanie tańsza alternatywa, jeśli nie chcemy korzystać z taksówek, które są zdecydowanie droższe.

Podsumowanie.

Komunikacja miejska w Warszawie zmienia się dynamicznie i cały czas. Tworzą się nowe połączenia tramwajowe, autobusowe, a w ostatnim czasie rozbudowuje się również metro. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie ma sensu jeździć samochodem po Warszawie, ponieważ jest ona świetnie skomunikowana, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w kartę miejską i przesiąść się do tramwaju, autobusu lub metra. Nie tylko dołożymy swoją cegiełkę do ochrony środowiska, ale również w komfortowy sposób będziemy poruszać się po Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *