Ciąża pozamaciczna

[Głosów:0    Średnia:0/5]

W przypadku ciąży przebiegającej w sposób standardowy zarodek rozwija się w macicy i tylko wtedy ma zapewnione odpowiednie warunki rozwoju. Nie każdemu jednak się to udaje. Zdarza się, że zagnieździ się w jajowodzie, na jajniku, szyjce macicy lub w jamie brzusznej. Taka ciąża nosi nazwę ektopowej. Częściej spotykaną nazwą jest ciąża pozamaciczna.

Jeśli zarodek nie zagnieździ się w bezpiecznej i chroniącej go macicy, nie ma szans na przetrwanie, a w dodatku grozi to powikłaniami lub wewnętrznym krwotokiem kobiety, grożącym śmiercią. Najczęściej taki zarodek zostaje usunięty przez organizm samoistnie, poprzez poronienie, jednak w przypadku, gdy pozostaje tam gdzie się zagnieździł, może uszkodzić naczynia krwionośne matki lub doprowadzić do pęknięcia jajowodu lub szyjki macicy po około 7 do 10 tygodniach życia.
Dlatego im wcześniej jest on wykrywany, tym lepiej. Niestety, ciąży pozamacicznej raczej nie można donosić – jej przerwanie jest konieczne dla zdrowia i życia kobiety.

Objawy, diagnoza, leczenie

Początek tej ciąży jest w zasadzie taki sam jak w przypadku ciąży normalnej. Występuje brak miesiączki, obrzmienie piersi, ogólne złe samopoczucie. Wzrasta również stężenie beta-HCG, na który reaguje test ciążowy (jest wykrywana w 50% ponieważ stężenie tego hormonu w tym przypadku jest słabsze). Odróżnienie ciąży ektopowej od zwykłej może być problemem, ponieważ faza pierwsza przebiega w zasadzie bezobjawowo. Dopiero gdy zaczynają się niepokojące objawy lub gwałtowne bóle, kobiety decydują się na wizytę u ginekologa, a wtedy zaczyna już liczyć się czas. Główne objawy, po tzw. fazie bezobjawowej, to charakterystyczny jednostronny, tępy lub kłujący ból brzucha, nieregularne krwawienia, plamienie, guz przydatków. Przy ostrej fazie może nastąpić gwałtowny atak bólu obejmujący również barki, niskie ciśnienie krwi, bladość, silne pocenie się – oznacza to konieczność natychmiastowej hospitalizacji i operacji.

Jeżeli lekarz po zebranym szczegółowym wywiadzie podejrzewa ciążę pozamaciczną skieruje na badanie oznaczające beta-HCG we krwi oraz wykona USG wykluczające ciążę pozamaciczną. Często też konieczne jest badanie laparoskopowe, podczas którego ogląda się jajniki, macicę, jajowody oraz otrzewną.

W zależności od stopnia rozwoju ciąży ektopowej jest zalecane inne leczenie. W przypadku wczesnej ciąży (zarodek ok. 3 cm) i gdy nie grozi pęknięciem, zalecane jest leczenie farmakologiczne (zastrzyki z metotreksatu), ale jego warunkiem jest wykluczenie ciąży normalnej, która może przebiegać równolegle do pozamacicznej. W przypadku, gdy następuje wstrząs lub stan jest na tyle poważny, że grozi jego nastąpienie, przeprowadzana jest operacja, często w formie laparoskopii w znieczuleniu ogólnym. W przypadku operacji wykonywanej na jajniku, jest ona wykonywana tak, by było możliwe zachowanie go i zminimalizowanie zrostów, dzięki czemu istnieje szansa na kolejne zajście w ciążę. Niestety, przy tym typie ciąży pozamacicznej szanse te są znacznie mniejsze niż w przypadku np. ciąży brzusznej (gdy zarodek zagnieżdża się w jamie brzusznej).

Przyczyny

Ciąża ektopowa występuje najczęściej u kobiet między 26 a 30 rokiem życia i statystycznie przypada 1 raz na 100 ciąż. Ryzyko zajścia w ciąże ektopową wzrasta m.in przy następujących czynnikach:

• Wady rozwojowe jajników
• Guzy zwężające lub zamykające jajowody
• Choroby przenoszone droga płciową, jak np. rzeżączka
• Zabiegi operacyjne jajników i jajowodów, ale także wyrostka robaczkowego
• Antykoncepcyjne wkładki wewnątrzmaciczne
• Stymulacja owulacji przy leczeniu niepłodności

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*